Rok výroby:

Modelová řadaVýrobaPočet modelů
INTEGRA více karoserií…1985 – 19903
LEGEND více karoserií…1986 – dodnes5
NSX více karoserií…1990 – dodnes2


Informace o koncernu ACURA:
Rok vzniku:1986
Země původu:Japonsko
Hlavní montážní linka:USA
Webové stránky:www.acura.com
Český web:www.acura.cz
Slogan:Precision Crafted Performance.
Český slogan:Preciznost vytváří výkon.

Prémiová značka vozů Acura

Značka Acura je divize luxusních vozů japonské automobilky Honda Motor Company a první luxusní japonská značka vůbec. V současné době se prodává na několika kontinentech. V roce 1986 zahájily prodej Spojené státy a Kanada, od roku 1991 se otevřel trh pro samosprávu Hong Kongu. Po více než třináctileté pauze se otevřel další trh v Mexiku, to se psal rok 2004. Pro Čínskou republiku to bylo o dva roky později, tedy v roce 2006. Plán Hondy zavést značku Acura i na domovský trh v Japonsku od roku 2008 nevyšel a došlo ke zpoždění, které stále trvá. Pravděpodobně se tak stalo z ekonomických důvodů a začínající světové finanční krize. V prvních letech své existence však byla Acura jedna z nejprodávanějších luxusních značek v USA. V současné době není dostupná v Evropě, a pokud nepočítáme selektivní dovozy, moc exemplářů zde neuvidíte. Jen těžko by zřejmě obstála v těžké konkurenci Lexusu, BMW nebo Audi.

První vlaštovky

Vozem střední a prioritní třídy se stal model Legend (jako výsledek projektu XX), dalším vozidlem nižší třední třídy byl model Integra. Po úspěších těchto dvou modelů vznikla spolupráce Hondy a Austin Rover Group z Velké Británie. Legend byl mechanicky příbuzný Roveru 800, Integra byla vylepšená Honda Quint hatchback.
Úspěchu v USA si všimli i ostatní výrobci automobilů, a tak vznikly další japonské luxusní značky. Toyota pojmenovala svou novou divizi Lexus, které začal vývoj v roce 1983, stejně jako projekt F1, a Nissan založil Infiniti, který zahájil vývoj v roce 1985. Nissan kontroval pouze modelem Prezident; pozděni v roce 1990 plánovala svou luxusní divizi i Mazda, vozy značky Amati však nikdy ze sériové linky nesjely. Primárním cílem modelu Legend však bylo soupeřit s Toyota Crown, Nissan Cedric a Gloria, po jeho uvedení na celosvětový trh v roce 1986 však Toyota, Nissan a další společnosti, jako Lincoln oznámily vývoj nových modelů vyšší třídy. Toyota představila Lexus ES, Nissan Infiniti J30, Ford představil Taurus a Lincoln sedan Continental.

Zrod modelu NSX

V roce 1990, pět let po debutu prvních dvou modelů, přišla Acura se sportovním modelem NSX s motorem V6 se zbrusu novou technologií VTEC, pohonem zadních kol a jako první vůz na světě s celohliníkovou karoserií. NSX (zkratka „Nové Sportovní Experimentální“), bylo označováno za první japonské auto schopné konkurovat Ferrari a Porsche! Tento vůz sloužil jako „image“ u obou značek Honda a Acura. S vydáním NSX Acura představila také nové logo s tvarem „A“, to má ukazovat, že vozy Acura jsou postaveny na přesných a náročných standardech. V mezi lety 1990 – 2000 se konkurenční značky technicky dotáhly na modely značky Acura, zvýšily objemy i výkony svých motorů a navíc dokázaly snížit ceny. Tím došlo ke snížení prodejů a nutným radikálním změnám. Acura se tak musela v roce 2000 obrátit na cenově dostupnější model, základem se stal model Honda Civic.

Nové milénium, nové modely Acura TL, RSX, MDX

S těmito modely zažívá Acura po roce 2000 znovuzrození. Acura TL 3,2 směle konkuruje novému Lexusu ES, Infiniti I30, a BMW 3 – série. Nicméně ani přesto neproniká na evropský trh.

Model MDX

Další svěží Acura, tentokrát ve stále populárnější třídě crossover SUV. MDX je založen na Honda Odyssey minivan a nahradil pomalu se doprodávající SLX, což bylo Isuzu Trooper s jinou karoserií. MDX byl crossover SUV s omezenou off-road schopností, které obstarával požadavkům trhu luxusních SUV.

Evropské autodíly pro americké vozy Acura japonského původu

Sháníte autodíly na svou Acuru? Pravděpodobně to není jednoduchý úkol, vzhledem k výskytu těchto vozů na starém kontinentu. Nicméně mnoho náhradních dílů je stejných nebo podobných Hondě, a tedy se dá mnoho dílů nahradit. Pokud u nás některý díl vůbec nenajdete, neváhejte nás kontaktovat.

Autor: Václav Kučaba
Korekce: Zdeněk Kopš
Publikováno: 4. února 2014Sdílet
Sdílet
Tweetnout

Zkrácená adresa: Co je a-on.cz?