Rok výroby:

Modelová řadaVýrobaPočet modelů
GAZELLE více karoserií…1993 – 20136
VOLGA více karoserií…1972 – 19932


Informace o koncernu GAZ:
Rok vzniku:1932
Země původu:Rusko
Hlavní montážní linka:Rusko
Webové stránky:gazgroup.ru
Český web:www.gaz.cz
Slogan:Nenalezen
Český slogan:Nenalezen

Vznik automobilky GAZ

Ve dvacátých letech procházel Sovětský svaz průmyslovou krizí. Pro růst ekonomiky a infrastruktury země bylo třeba nastartovat průmyslovou výrobu velkou investicí. Stalo se tak roku 1929, kdy Sovětský svaz uzavřel smlouvu s automobilkou Ford o technické pomoci při výstavbě továrny pro výrobu automobilů v Nižném Novgorodu, která měla trvat až do roku 1938. Nově vznikající automobilka se měla jmenovat NAZ, ale díky přejmenování města na Gorkij se roku 1932 přejmenovala na GAZ. Téhož roku spolupráce s Fordem skončila a nastal tvrdý stalinistický teror. Stalin veškeré inženýry a kvalifikované dělníky z Ameriky nechal buď zabít nebo transportovat do gulagů. Poté během války byl závod využíván pro výrobu jeepů, nákladních vozů a dokonce tanků. Tato produkce přispěla k výbavě a tím pádem i rychlosti postupu a úspěšnosti Rudé armády značnou měrou.

Vývoj po válce

GAZ 13
GAZ-13 Čajka

Automobilka Gaz měla velkou výhodu: jako jednou z mála evropských automobilek nebyla válkou nijak poškozena. Již v roce 1943 (tedy ještě během války) začíná projektovat nový osobní automobil oprostěný od licencí Fordu. Po návratu pracovních sil z armády se roku 1946 začalo s jeho výrobou. Vůz dostal jméno GAZ-M-20 s přízviskem Poběda (v azbuce Победа, v překladu Vítězství). Nicméně reprezentativní úlohu tento vůz hrát nemohl, tu převzal v roce 1959 papaláš-model GAZ-13 Čajka. Na první pohled to vypadalo jako diplomatický vůz podobný korábům jezdícím v USA, tomu ovšem odpovídal jen pochromovaný předek vozu. Interiér již nijak luxusně nevyhlížel a i přes velký vidlicový osmiválec vůz nebyl ani kdovíjak rychlý. I přesto všechno však velmi dobře posloužil pro prezentaci vysoce postaveným komunistickým činitelům a také prezentaci samotné automobilky. Model byl v postupně modernizovaných verzích vyráběn do roku 1989.

GAZ Group dnes

Po pádu Železné opony automobilka dále rostla, v roce 2006 již měla pod svou správou mnoho dalších koncernů a továren, například: LIAZ, PAZ, Avtodiesel, Tver nebo britský LDV. V této tobě se samotný GAZ již zabývá výrobou osobních vozů jen velmi okrajově, hlavní odbyt tvoří užitkové a nákladní vozy a především vojenská technika. Pokud továrny nevyužívá pro výrobů vlastních modelů, využívá je pro spolupráci s dalšími koncerny. Například v současné době probíhá výroba modelů Škoda Octavia a VW Jetta, které jsou z těchto závodů určeny pro východní trh.

Autodíly GAZ

V našem katalogu je k nalezení výčet generací modelu Volga nebo dodávek Gazelle. Pokud sháníte autodíly pro jiný model GAZ, kontaktujte nás prosím.Sdílet
Sdílet
Tweetnout

Zkrácená adresa: Co je a-on.cz?